Research Programs Departament
The NMSS - USA.
29 marca 1999
W marcowym numerze "Proceedings of the National Academy of Sciences", dr dr Devora Titlebaum, Ruth Arnon i Michael Sela z Instytutu Weizmanna w Rehovot (Izrael) donoszą o pomyślnym wyniku leczenia zwierząt cierpiących na modelową chorobę SM - doświadczalne alergiczne zapalenie mózgu i rdzenia kręgowego (EAE) - lekiem kopolimer 1 (copolymer-1, COP-1) w postaci doustnej. COP-1 to oryginalna nazwa leku znanego jako octan glatirameru do iniekcji lub Copaxone, zatwierdzonego przez amerykańską Komisję Żywności i Leków do stosowania w przypadku nawracająco - ustępującej postaci SM.
Podczas doświadczeń badacze stwierdzili, że COP-1 podany doustnie szczurom i myszom w laboratorium opóźnia rozwój EAE oraz łagodzi przebieg choroby. Dobroczynne skutki COP-1 podawanego zwierzętom w karmie polegają na wywołaniu przeciwzapalnych odpowiedzi immunologicznych i hamowaniu swoistych odpowiedzi immunologicznych przeciw niektórym białkom występującym w mielinie. Ten proces "doustnej tolerancji" może mieć znaczenie w leczeniu różnych chorób autoimmunologicznych takich jak SM, reumatoidalne zapalenie stawów czy cukrzyca młodocianych.
Skuteczność doustnej postaci COP-1 u zwierząt z EAE uprawdopodabnia użyteczność tej formy leku również w przypadku SM. A skoro tak, to łatwiej byłoby przyjmować lek i uniknęłoby się skutków ubocznych, związanych z koniecznością dokonywania codziennych iniekcji. Chociaż pozytywne wyniki w przypadku EAE są ważne i intrygujące, to obecnie nie ma dowodów na bezpieczne i skuteczne leczenie ludzi chorych na SM lekiem COP-1 w postaci doustnej. Należałoby podjąć kliniczne badania, które pozwoliłyby ocenić rolę doustnego stosowania kopolimeru 1 w leczeniu SM.
Tłum.
KRYSTYNA PAWLUK
Konsult. med. dr Monika Żyromska-Frydrych