W epoce nowoczesnej medycyny i biologii molekularnej rośnie zainteresowanie czynnikami psychologicznymi, które są szkodliwe dla naszego zdrowia. Rosną też poszukiwania zachowań, które zwiększają potencjał zdrowotny.
Powiązania między naszą psychiką i naszym ciałem są niezwykle skomplikowane i jeszcze niedostatecznie znane nowoczesnej nauce.
Stres psychologiczny dobry czy zły, pozytywny czy negatywny, wpływa na nasz układ neurologiczny, endokrynologiczny i immunologiczny. Wszystkie te układy, jak też wszystkie układy naszego organizmu są wzajemnie powiązane przez wiele już dokładnie poznanych systemów komunikacyjnych, mikrocząsteczek informacyjnych i ich receptorów wszechobecnych i współdziałających w naszym organizmie.
Stres psychologiczny powoduje rzuty stwardnienia rozsianego i pogorszenia innych chorób. Podobnie działają: depresja psychiczna, złośliwość, niepokój psychiczny i inne negatywne emocje.
Według H. Dreher'a bezinteresowna pomoc obcym osobom jest najważniejszym czynnikiem usprawniającym układ immunologiczny. Godna przypomnienia jest tu filozofia Matki Teresy z Kalkuty.
Ludzie chorzy na stwardnienie rozsiane mogą nauczyć się kontrolować swoje emocje nie przez ich wyciszanie, ale przez ich analizę i przyswojenie umiejętności zamiany ich na emocje pozytywne.
Wizualizacja, medytacja, Yoga, Feldenkrais, hypnoterapia, terapia fizyczna, zajęciowa i inne, jazda na koniu, pływanie, gotowość do zmiany trybu życia, myślenia i odczuwania pozwalają na osiągnięcie tych zmian.
Zapobieganie chorobom według Światowej Organizacji Zdrowia i jej Pierwszej Międzynarodowej Konferencji, Klucz do Zdrowia, Charlston, WV, 1994, obejmuje:
Plastyczność tkanki nerwowej jest jednym z kluczowych tematów: Projekt Mózg Człowieka - Nowe narzędzie na XXI wiek (Narodowe Instytuty Zdrowia, USA)
Powyższe informacje, metody i techniki mogą wpłynąć na proces zdrowienia w stwardnieniu rozsianym i innych chorobach chronicznych. Są one warte ich poznania i wypróbowania.
JOANNA WOYCIECHOWSKA