Magnetoterapia pomaga chorym na SM w Sopocie

Sopocka grupa chorych na stwardnienie rozsiane korzysta od 1 lipca 1998r. z urządzenia do terapii pulsującym polem magnetycznym, popularnego magnetycznego materaca (QRS - Salut 1). Zostało ono zakupione dzięki życzliwości Prezydenta Miasta, Pana Jacka Karnowskiego i wypożyczone Kołu PTSR na dwa lata.

Magnetyczny materac składa się ze specjalnej maty, którą ułożyć można na łóżku lub bezpośrednio na podłodze. Wytwarza ona pulsujące pole magnetyczne, sterowane komputerowo i kontrolowane automatycznie. W skład zestawu wchodzi jeszcze poduszka, którą ułożyć można na wybranej części ciała. Natężenie pola magnetycznego, w skali 1 - 10, wybiera się przy pomocy specjalnych przycisków. Całe urządzenie ma niewielkie gabaryty, przypomina po złożeniu torbę podróżną i może być używane w domu. Jest proste w obsłudze.

Natężenie pola magnetycznego powinno być dostosowane do wieku pacjenta i stanu jego zdrowia. Chorzy w Sopocie najczęściej wybierali natężenie oznaczone liczbą "3" (rys. 1). Wyboru dokonuje się w porozumieniu z lekarzem i w oparciu o wcześniejsze doświadczenia uzyskane w leczeniu ambulatoryjnym. Wszyscy użytkownicy mają zapewniony kontakt z gabinetem prowadzącym terapię i współpracującym z lekarzem.

Dzięki bardzo dobrej organizacji korzystania z urządzenia, polegającej na jego przekazywaniu z domu do domu, w okresie od lipca 1998r. do końca stycznia 1999r. wykonano 1000 zabiegów u 20 osób.
Każda z tych osób korzystała z terapii w ciągu kolejnych 21 lub 28 dni (ten drugi wariant zastosowano w przypadku miejsc, w których korzystała z materaca więcej niż jedna osoba).

Różne były reakcje osób poddających się terapii. Korzystne zmiany samopoczucia, mobilności i funkcjonowania. Interesujące są reakcje i opinie osób, wpisywane do specjalnego rejestru zabiegów. Podajemy przykłady wybranych opinii:

Jedynie u dwóch osób wystąpiły niekorzystne reakcje organizmu, w związku z czym zmuszone były przerwać kurację. Jak widać, wyniki terapii są obiecujące, zanotowano bowiem poprawę w zakresie spastyczności, kłopotów fizjologicznych i dolegliwości bólowych.

Metoda magnetoterapii jako naturalna, biologiczna forma terapii wspomagająca leczenie wielu dolegliwości oraz wzmacniająca odporność organizmu jest znana i szeroko stosowana w świecie. W Polsce od ponad 10 lat zajmują się nią specjaliści z Akademii Medycznej w Katowicach i Wrocławiu oraz Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Wyniki badań i kuracji wskazują na korzystne działanie tej metody we wspomaganiu leczenia stwardnienia rozsianego, a szczególnie jego postaci przewlekle postępującej. Mamy nadzieję, że rezultaty stosowania magnetoterapii zmienią sceptyczne nastawienie do niej niektórych lekarzy neurologów.

STANISŁAW KRAWCZYK