***
W wojewódzkim spotkaniu opłatkowym organizowanym przez gdańskie koło PTSR w dniu 9 stycznia 1999r. w Klubie Osiedlowym "Szafir" w Gdańsku - Zaspie uczestniczyło ok. 100 osób, przedstawicieli poszczególnych kół terenowych, członków ich rodzin i przyjaciół. Obecna była Barbara Kulesza - Pełnomocnik Wojewody Pomorskiego ds. Osób Niepełnosprawnych. Gościliśmy także grupę kolegów ze Słupska. Jak zwykle były życzenia, łamanie się opłatkiem, wspólne śpiewanie kolęd i przyjacielskie rozmowy. Uroczystość uświetnił występ zespołu "Symfonia" z Gdyni, zaprzyjaźnionego z gdyńskim kołem PTSR. Przy okazji przepraszamy za błąd w nazwie zespołu, który popełniliśmy w nr. 1[20] "Życia pod Wiatr".
***
W pierwszym kwartale przygotowaliśmy wnioski o pomoc finansową z Funduszu PHARE Lien, Fundacji im. Stefana Batorego, województwa i samorządów lokalnych. Mamy już pierwsze pozytywne decyzje, czekamy na dalsze. Dzięki tym środkom, pochodzącym również częściowo od sponsorów, będziemy mogli realizować swoje cele statutowe i organizować równie efektywną, jak dotychczas, działalność.
***
Uczestniczyliśmy w kilku spotkaniach poświęconych nowym zasadom korzystania ze środków PFRON i problemom, które pojawiły się w związku z wdrażaniem reformy służby zdrowia m.in. w dniach 29 stycznia, 22 i 29 marca br. w Gdańsku, Gdyni i Sopocie. Jesteśmy zorientowani w sposobach ubiegania się o te środki, rozpoczęliśmy już starania o organizację turnusów rehabilitacyjnych. Niestety, z powodu zmiany zasad ubiegania się o pomoc finansową na ten cel i różnymi przeszkodami, które się z tym wiążą, nie uda się zorganizować turnusu wcześniej, jak we wrześniu br.
***
Mamy już kolejne, piąte koło terenowe w naszym oddziale - jest to Koło w Tczewie. Zostało powołane decyzją Rady Głównej PTSR z dnia 26 lutego br. Szerzej na ten temat w artykule Grzegorza Gajewskiego - przewodniczącego Koła. Kolegom z Tczewa życzymy pomyślności w ich pracy i sukcesów na miarę tych, które są udziałem innych naszych kół.
***
Reforma służby zdrowia, wdrażana od 1 stycznia br., przyniosła wiele komplikacji naszemu środowisku i utrudniła i tak niełatwe już życie chorych na SM. Pojawiły się utrudnienia w dowolnym wyborze lekarza neurologa, wprowadzono częściową odpłatność za artykuły sanitarne i nie ujęto stwardnienia rozsianego w wykazie chorób przewlekłych, mimo że wykaz ten został poszerzony do około 30 pozycji. Ustawa wprowadziła prawo do rehabilitacji domowej chorych (art. 31), ale żaden zakład rehabilitacji nie ma tego rodzaju usług w kontrakcie zawartym z kasą chorych. W związku z tą sytuacją w lutym i marcu br. zainteresowaliśmy naszymi problemami Pomorską Regionalną Kasę Chorych oraz Panią Poseł Ewę Sikorską - Trela i Panią Barbarę Kulesza - Pełnomocnika Wojewody Pomorskiego ds. Osób Niepełnosprawnych oraz środki masowego przekazu. Udało się nam wyegzekwować swobodny wybór lekarza specjalisty (neurologa), mamy zapewnienie, że rehabilitacja domowa chorych na SM będzie prowadzona już w najbliższym czasie, gdy tylko znajdą się wykonawcy. Decyzje w innych sprawach są w gestii centralnej lub ustawodawcy i w związku z tym powinna o nie występować Rada Główna PTSR.
***
12 marca odbyło się pierwsze w tym roku zebranie Rady Oddziału Wojewódzkiego PTSR w Gdańsku - jak zwykle w miejscu stałych spotkań Koła PTSR w Sopocie. Poświęcone było podsumowaniu merytorycznemu i finansowemu roku ubiegłego oraz zatwierdzeniu planu działania i budżetu na rok 1999. Podstawowe wyniki pracy Oddziału w 1998 roku podajemy poniżej. Nasze działania w roku bieżącym będą się koncentrowały na realizacji projektów, które zgłosiliśmy do konkursów o granty i dotacje. Zadaniem priorytetowym będzie integracja chorych na terenie województwa pomorskiego, ze szczególnym uwzględnieniem terenów, które znalazły się w nim po 1 stycznia br.
***
Rozdane zostały nagrody i wyróżnienia dla organizacji pozarządowych za szczególnie efektywną działalność w 1998 roku. Miło nam poinformować, że "Bursztynowy Mieczyk" otrzymało Oddział Gdański Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków - jako jedyna organizacja samopomocowa. Serdecznie gratulujemy kolegom, z którymi jesteśmy zaprzyjaźnieni od lat.