KOBIETY I SM

Odpowiedzi na pytania czytelników
"Inside MS", Winter 1998

Zapobiegawcze wykonywanie testów Pap

Redakcja Inside MS otrzymała wiele pytań o dalsze informacje dotyczące rady dr. dr. Kathy Birk i Michael'a Werner'a, aby kobiety z SM otrzymujące leki immunosupresyjne wykonywały dwukrotnie w ciągu roku test Pap, ponieważ mogą występować nieprawidłowe wyniki. Dr Birk, ginekolog w Rochester, N.Y. odpowiada:
"Jestem zadowolona, że wiele kobiet chorych na stwardnienie rozsiane aktywnie usiłuje uzyskać odpowiedzi dotyczące ich własnego zdrowia. Mogę rozszerzyć zalecenie podane latem 1998r., żeby kobiety leczone prednisonem i interferonami wykonywały test Pap co sześć miesięcy.
Prednison (steryd) jest lekiem immunosupresyjnym stosowanym w rzutach stwardnienia rozsianego. Inne immunosupresyjne leki stosowane okazjonalnie obejmują azatiopirynę, ACTH i cyklofosfamid (cytoxan), a obecnie, bardziej powszechnie, interferony.
W pracach, które wcześniej przeglądałam, znajdowano większe ryzyko nieprawidłowych wyników testu Pap u kobiet leczonych prednisonem. Większość tych badań dotyczyła kobiet z toczniem lub po transplantacji nerek. Wszystkie te prace sugerowały wykonywanie corocznych badań łącznie z testem Pap. Zakładając, że interferony są znanymi immunomodulatorami, nie chciałabym, aby ktokolwiek z nas musiał czekać na badania retrospektywne, które mogłyby wykazać, że leki te są czynnikiem ryzyka wystąpienia dysplazji szyjki macicy.
Upewnijcie się, że macie wykonywany corocznie test Pap. Ta rada jest specjalnie ważna dla każdej kobiety z wcześniejszym nieprawidłowym wynikiem testu Pap lub takiej, która miała w przeszłości kontakt z wirusem powodującym kłykciny kończyste w okolicy genitalnej, gdyż może to być potencjalnym czynnikiem ryzyka wystąpienia raka szyjki macicy. Każda kobieta w takim przypadku powinna wykonywać testy Pap dwa razy w roku.
W żadnym wypadku leczenie immunosupresyjne samo przez się nie powoduje nieprawidłowych wyników testu Pap, ale może zwiększyć ryzyko ich występowania. Jeżeli wyniki badań są nieprawidłowe, proponuję omówienie ze swoim ginekologiem wszystkich czynników to powodujących, łącznie ze stosowanym leczeniem
".

Zmiany hormonalne i objawy

Otrzymaliśmy list od Ginger Grice z Tennessee, która napisała: "Ja i parę innych kobiet podejrzewamy, że zmiany w poziomie hormonów wiążą się z zaostrzeniem choroby". Poprosiliśmy o odpowiedź dr Patrycję K. Coyle, profesora neurologii i dyrektora Stony Brook MS Comprehensive Care Center, N.Y.:
"Poziom hormonów płciowych wykazuje znaczne zmiany w trakcie cyklu menstruacyjnego. Ilość badań dotycząca SM i owulacji jest ograniczona. W niewielkiej liczbie przeprowadzonych dotychczas badań 40-80% obserwowanych kobiet mówiła o zmienności takich objawów, jak zmęczenie, bóle mięśni, depresja - związanej z cyklem. Zazwyczaj objawy nasilały się w tygodniu poprzedzającym miesiączkę i w czasie jej trwania. Wiele kobiet z SM, które po menopauzie stosowały hormonalne leczenie zastępcze, donosiło o poprawie tych objawów. Proponuje się teraz przeprowadzenie wstępnych badań, które by oceniły wpływ terapii hormonalnej w SM. Planowane jest przetestowanie wpływu estriolu, jedynego estrogenu występującego w czasie ciąży. Poziom estriolu jest najwyższy w późnym okresie ciąży, kiedy to w SM bywają często remisje. Należy mieć nadzieję, że badania te doprowadzą do lepszego zrozumienia działania hormonów płciowych i ich powiązania ze stwardnieniem rozsianym".

Ciąża i SM

Wyniki największych badań dotyczących ciąży i SM potwierdzają wcześniejsze spostrzeżenia, że ciąża nie wydaje się wpływać ujemnie na przebieg choroby. Dr Christian Confavreux z Lyonu, Francja, oraz koledzy z 12 innych ośrodków klinicznych w Europie obserwowali przez 12 miesięcy po porodzie 254 kobiety ze stwardnieniem rozsianym. Notowali częstość nawrotów i zmiany związanego z SM inwalidztwa. W każdym przypadku porównywano częstość nawrotów w okresie poporodowym z częstością występowania ich w roku poprzedzającym ciążę.
Badania wykazały, że częstość nawrotów zmniejszała się o około 70% w czasie trzeciego trymestru ciąży. Podczas trzech miesięcy po porodzie ryzyko nawrotu choroby zwiększało się o 70%. Kobiety spodziewające się dziecka powinny zaplanować dodatkową opiekę nad dzieckiem na wypadek, gdyby wystąpił nawrót choroby. Po tym trzymiesięcznym okresie ryzyko nawrotów powraca do poziomu zbliżonego do okresu przed ciążą.
Pomiary stopnia inwalidztwa wykonywane w następnym roku po przebytej ciąży nie wykazywały zmian. Nie zanotowano wpływu znieczulenia nadtwardówkowego ani karmienia piersią na częstość rzutów lub nasilenie inwalidztwa.

Test Pap - badanie mające na celu wczesne wykrycie zmian grożących wystąpieniem raka szyjki macicy.

Tłum. MAŁGORZATA WOLSKA
Konsult. med. DR MONIKA ŻYROMSKA - FRYDRYCH