***
W październiku 1998r. odbyły się wykłady i zajęcia psychoterapii w Gdańsku i w Sopocie, prowadzone przez dr Bogusława Borysa z Akademii Medycznej w Gdańsku. Wykład dla członków koła gdańskiego w dniu 3.10. poświęcony był głównie problematyce samotności (artykuł na ten temat opublikowaliśmy w nr. 4/19 "Życia pod Wiatr", a psychoterapia prowadzona w kole sopockim nawiązywała do "Przypowieści o wyspie" z nr 1/16. Z uwagi na duże zainteresowanie zajęcia te będą kontynuowane.
***
W wyborach samorządowych w dniu 11.10.1998r. startowała Agnieszka Wyrzykowska - przewodnicząca Koła PTSR w Sopocie. Miło nam poinformować, że została ona wybrana do Rady Miasta, jest wiceprzewodniczącą Komisji Zdrowia i przewodniczącą Komisji Rewizyjnej. Gratulujemy wyboru i życzymy sukcesów w pracy i staraniach o poprawę sytuacji osób niepełnosprawnych, w tym chorych na SM.
***
Rada Główna PTSR, podczas zebrania w dniu 7 listopada 1998r. zdecydowała m.in., że Oddział Wojewódzki PTSR w Gdańsku - w dowód uznania za działalność informacyjno-wydawniczą - otrzyma zestaw komputerowy, zakupiony ze środków przyznanych Towarzystwu przez Fundację Batorego. Dzięki temu biuro oddziału będzie mogło niebawem pracować jeszcze bardziej efektywnie.
***
W listopadzie nasi liderzy brali udział w szkoleniach organizowanych przez Regionalne Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych - w dniu 7.11. w Gdańsku, gdzie dokonano m.in. wyboru przedstawicieli organizacji pozarządowych do komisji opiniującej wnioski w konkursie grantowym miasta Gdańska i w dniach 18 - 21listopada w Sopocie. Czterodniowy program szkoleń wydaje się być bardzo efektywny zwłaszcza dla osób działających od niedawna. Będziemy kierowali następnych naszych przedstawicieli na kolejne szkolenia tego typu.
***
Trzy koła terenowe PTSR w Gdyni, Gdańsku i Starogardzie Gd. pracują już od pięciu lat (zostały powołane przez Radę Główną PTSR w dniu 1.12.1993r.). W kole gdyńskim zorganizowano z tej okazji uroczyste spotkanie jubileuszowe, które zaszczycili swą obecnością przedstawiciele władz miasta i liczni przyjaciele. Szerzej na ten temat piszemy w innym miejscu.
***
Od 1.01.1999r. poszerzy się obszar działania Oddziału Wojewódzkiego PTSR w Gdańsku. Od kilku już miesięcy prowadzimy akcję nawiązywania bliższych kontaktów z grupami chorych i instytucjami działającymi na ich rzecz w miejscowościach ościennych. W dniu 7. grudnia 1998r. gościliśmy w Gdańsku po raz pierwszy przedstawicieli Stowarzyszenia Chorych na Stwardnienie Rozsiane ze Słupska i panie pracujące z chorymi na SM w Kwidzynie. Była okazja do wzajemnego poznania się i zorientowania w naszej działalności, a także ustalenia trybu i rodzaju dalszych kontaktów. Niewątpliwą atrakcją zebrania były indywidualne seanse bioenergoterapeutyczne prowadzone przez znanego na Wybrzeżu Pana Tyślewicza i jego Towarzyszkę.
***
W "Gazecie Wyborczej" z dnia 8 grudnia 1998 roku ukazał się bardzo ważny artykuł pt. "Zapomniana Choroba", dotyczący naszych problemów związanych m.in. z uznaniem stwardnienia rozsianego za chorobę przewlekłą i dopuszczeniem betaseronu do stosowania w Polsce. Zachęcamy wszystkich naszych czytelników do zapoznania się z jego treścią i podzielenie się swymi refleksjami na ten temat. Co zrobić dla nagłośnienia naszych problemów, jakie zastosować formy protestu?
***
Tradycyjnie przed Świętami Bożego Narodzenia organizowane są spotkania opłatkowe chorych na SM, członków ich rodzin i przyjaciół. Odbyły się już spotkania w Gdyni (12.12.) i Starogardzie Gd. (19.12.). Opłatek centralny jest organizowany w Gdańsku w dniu 9 stycznia 1999r. Będziemy na nim gościć osoby mieszkające poza obszarem działania naszych kół, w tym również w miejscowościach, które znajdą się w województwie pomorskim.
***
Z inicjatywy Rady Oddziału PTSR i dr Waldemara Fryze zorganizowano 20 listopada 1998r. w Tczewie, w Poradni Rehabilitacyjnej, pierwsze spotkanie chorych z terenu miasta i gminy. Wzięło w nim udział około 15 osób. Podczas spotkania omawiano sprawy organizacyjne, poprzedzające utworzenie koła terenowego PTSR w Tczewie. Są już potencjalni liderzy w osobach Grzegorza Gajewskiego i Barbary Pater, jest zainteresowanie ze strony Urzędu Miasta, są deklaracje współpracy Haliny Bombier - Mowińskiej, lekarza neurologa. W styczniu 1999r. podczas kolejnego spotkania przygotowane zostaną dokumenty formalne, wymagane przez Radę Główną PTSR przy powoływaniu nowych kół terenowych.