***
Nasi przedstawiciele uczestniczyli w dwóch kolejnych spotkaniach przedstawicieli organizacji pozarządowych z gdańskimi posłami. Obydwa były poświęcone pogarszającej się sytuacji osób przewlekle chorych i niepełnosprawnych oraz ich rodzin. W pierwszym, w dniu 22 czerwca, dyskutowano na temat przygotowywanych ustaw i zgłaszano wnioski, które mają pomóc posłom podczas prac sejmowych nad tymi ustawami. Drugie spotkanie, w dniu 31 sierpnia, dotyczyło decentralizacji środków PFRON, której domagają się nasze organizacje. Organizatorem obu spotkań była Maria Podgórniak, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Gdańska ds. Osób Niepełnosprawnych.
***
Kontynuujemy działania mające na celu utworzenie w woj. pomorskim Regionalnego Ośrodka Mieszkalno - Rehabilitacyjnego dla Osób Chorych na SM, na bazie istniejącego w Pelplinie Domu Pomocy Społecznej. W dniu 28 lipca odbyło się w tej sprawie spotkanie w Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku, z udziałem przedstawicieli zainteresowanych stron, a 4 sierpnia drugie, połączone z wizją lokalną w Pelplinie. Zaprezentowaliśmy nasze potrzeby i oczekiwania, a Rufin Wysocki - dyrektor DPS omówił wstępny projekt rozbudowy Ośrodka. Na tej podstawie został przygotowany i skierowany do konsultacji na szczeblu wojewódzkim i centralnym projekt przedsięwzięcia. Według informacji Barbary Kuleszy - Pełnomocnika Wojewody ds. Osób Niepełnosprawnych, Lekarz Wojewódzki skłania się do sfinansowania pierwszej fazy prac. Z realizacją projektu wiążemy ogromne nadzieje.
***
Zaprzyjaźnione z nami Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Sopocie specjalizuje się ostatnio w organizowaniu tzw. spotkań integracyjnych, finansowanych głównie, choć nie w całości, ze środków PFRON. Z kilkunastoosobową grupą chorych na SM i członków ich rodzin uczestniczyliśmy w spotkaniach w dniu 9 sierpnia (niedziela), bezpośrednio po Mszy Św. dla osób niepełnosprawnych, w dniach 5 i 6 września w sympozjum w obsadzie międzynarodowej (obecne osoby z Litwy i Szwecji) i dożynkach w Sierakowicach oraz w dniu 5 października na spotkaniu poświęconym medycynie niekonwencjonalnej, psychoterapii i zdrowej żywności. Kolegom ze SPON-u gratulujemy interesujących pomysłów i dziękujemy za zaproszenia.
***
Nowy sezon naszej działalności rozpoczęliśmy spotkaniem problemowym z prof. dr hab. Romanem Mazurem z Akademii Medycznej w Bydgoszczy. Spotkanie odbyło się 4 września w Klubie Osiedlowym "Szafir" na Zaspie i było poświęcone problematyce leczenia stwardnienia rozsianego. W oparciu o wykład ukazał się w "Dzienniku Bałtyckim" w dniu 3-4 października artykuł red. Jolanty Gromadzkiej - Anzelewicz pt. "Stwardnienie rozsiane. Choroba, która straciła zęby". W tym samym numerze cała strona poświęcona została sprawom naszego Towarzystwa. Wykład i artykuł mają ważne znaczenie szczególnie dla osób chorujących od niedawna, szukających kontaktu.
***
Koło PTSR w Sopocie otrzymało dzięki życzliwości Zarządu Miasta Sopot i Zespołu Opieki Zdrowotnej materac "QRS - Salut 1" do magnetoterapii chorych na SM. Zabiegami jest objętych 16 osób - w ich miejscu zamieszkania. Każda z nich korzysta z niego przez okres 3 tygodni. W lipcu i sierpniu wykonano ponad 500 zabiegów głównie dzięki grupowemu korzystaniu przez osoby mieszkające blisko siebie. Terapia wpływa korzystnie na bezsenność, łagodzi dolegliwości fizjologiczne, zmniejsza spastyczność i ból. Na ten temat ukazał się artykuł w "Dzienniku Bałtyckim" w dniu 26-27 września. W następnym numerze "Życia pod Wiatr" napiszemy o tym szerzej.
***
W związku ze zmianami w podziale administracyjnym kraju, które wejdą w dniu 1 stycznia 1999 roku, nawiązujemy kontakty z organizacjami zrzeszającymi chorych na SM z terenów, które znajdą się w naszym województwie. W dniu 17 września spotkaliśmy się w Słupsku z koleżankami ze Stowarzyszenia Chorych na SM. Wymieniliśmy informacje o naszych organizacjach i o możliwościach bliższej współpracy. Jesteśmy otwarci na dzielenie się naszymi doświadczeniami, pomoc informacyjną i udostępnianie naszych wydawnictw oraz nawiązywanie bliższych kontaktów koleżeńskich.
***
Kolejne grupy członków naszego Towarzystwa przebywały we
wrześniu i październiku na turnusach rehabilitacyjnych w Osieku
i Ustce oraz na tzw. wczaso-rekolekcjach nad jez. Mausz.