MS Canada - styczeń 1998r.
Czy zwykły wirus może wywołać SM?
Badacze na całym świecie od lat zadają sobie to pytanie. W
ostatnich miesiącach pojawiło się więcej dowodów na to, że
odpowiedź może brzmieć "tak".
W wielu laboratoriach, zwłaszcza w Narodowym Instytucie Zdrowia
USA, badacze znaleźli dowody na to, że ludzki wirus HHV-6
(human herpes virus - 6) znajdowany jest w tkance nerwowej ludzi.
Jeżeli odpowiedź brzmi "tak", stwarza to możliwości zastosowania istniejących leków antywirusowych w leczeniu SM.
Obecnie przeprowadzane są małe próby kliniczne nad zastosowaniem w leczeniu SM leków antywirusowych stosowanych w leczeniu zakażeń wywołanych wirusem herpes. W USA i Danii prowadzone są próby kliniczne nad zastosowaniem Valtrexu w przypadku leczenia SM. Valtrex (Valacyclovir) jest lekiem antywirusowym z grupy acyklowiru.
Wiadomo, że HHV-6 wywołuje różyczkę, częstą chorobę wieku dziecięcego. 90% dorosłej populacji było narażone na to zakażenie w dzieciństwie. Pierwszy raport wykazujący związek pomiędzy zakażeniem HHV-6 i występowaniem SM pojawił się w 1995 roku, kiedy badacze z Seattle opisali, że w niektórych ogniskach demielinizacji w mózgu oraz w komórkach nerwowych pacjentów chorych na SM znaleźli DNA wirusa HHV-6. Najważniejszą obserwacją było znalezienie DNA tego wirusa w oligodendrocytach - komórkach, które wytwarzają mielinę i które są celem ataków układu immunologicznego w stwardnieniu rozsianym. Nie znaleziono DNA wirusa HHV-6 w oligodendrocytach osób nie chorujących na SM. Badania te zostały potwierdzone w Belgii i USA (Nowy Jork), gdzie również znaleziono dowody na obecność HHV-6 w tkankach osób chorych na SM.
"Dawno już wysuwano podejrzenie etiologii wirusowej w przypadku stwardnienia rozsianego, co tłumaczyłoby niektóre dziwne cechy tej choroby" - powiedział dr Rice, naukowiec zajmujący się SM w Western Ontario University. Sporadycznie występowały epidemie SM (Wyspy Faroe), zadziwia niezupełna zgodność występowania tej choroby u identycznych bliźniąt - tylko u 30% tych bliźniąt SM występuje u obojga z nich, badania nad migracją ludności wykazują, że czynniki, które działają w pierwszych 15 latach życia mają wpływ na ryzyko zachorowania.
Być może rozwój SM można wytłumaczyć występowaniem różnej kombinacji czynników. "Można podejrzewać, że jedynie mała grupa osobników jest genetycznie wrażliwa na wirusa. Jeżeli za SM odpowiedzialny jest wirus HHV-6, musimy również wiedzieć, dlaczego zakażenie tak rozpowszechnionym wirusem wywołuje chorobę u tak niewielu osób" - powiedział dr Steven Jacobson z Narodowego Instytutu Zdrowia.
Obecnie największą uwagę przywiązuje się do HHV-6, ale badania prowadzone są także nad innymi wirusami włączając w to coronavirus (wywołuje zakażenia dróg oddechowych) - dr Pierre Talbot w Laval i wirus opryszczki herpes simplex - dr Kastrukoff, University B. C.
Tłum. i opracowanie dr B. KASSUR - SIEMIEŃSKA